Bugun...Nazım Culhadan 1 Mayıs Açıklaması
Tarih: 01-05-2014 09:47:11 Güncelleme: 03-05-2014 05:53:11 + -


Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı.


Nazım Culhadan 1 Mayıs Açıklaması

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı.

1 Mayıs işçi ve emekçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü ve alın terinin bayramıdır.

1889’da uluslararası işçi sınıfı tarafından 1 Mayıs “dünya işçilerinin birlik, mücadele ve dayanışma günü” olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de 1923’te resmi olarak kutlanmaya başlanmıştır.

1 Mayıs’ın alanlarda, işçilerin isteklerinin özgürce dile getirildiği ve coşkuyla kutlandığı bir şölen haline gelmesi işçi ve emekçilerin en doğal hakkı ve ülkemizdeki demokrasi seviyesinin göstergesidir.

İşsizliğin kitlesel boyutta olduğu, iş güvencesi ve işçi haklarının hala uluslararası standartların altında kaldığı Türkiye’de, 1 Mayıs’ın mücadele geleneğine sahip çıkmak, işsizliğe, eşitsizliğe, üretimsizliğe ve adaletsizliğe karşı çıkmak demektir.

Bir bayram günü olan 1 Mayıs Ülkemizde anarşi ve terör ile özdeşlendirilmek istenmektedir. Bazı güçlerin provokasyonlarıyla 1 Mayısta şiddet olayları çıkartılarak bu bayram günü “kan’la” gölgelendirilmeye çalışılmaktadır.

Hatta provokatif eylemler 1977 Taksim kutlamalarındaki gibi 37 insanın katledilmesine kadar götürülebilmektedir.

Bu bağlamda 1977 Taksim kutlamalarında yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri de saygıyla anıyor, 1 Mayıs’ın işçilere, emekçilere ve tüm çalışanlara kutlu olmasını diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

NAZIM CULHA


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Siyaset Haberleri

YUKARI