Bugun...“Talasemi Önlenebilir”
Tarih: 09-05-2015 10:28:43 + -


Talasemi ile mücadele kapsamında Arsuz’da açılan stant yoğun ilgi gördü


“Talasemi Önlenebilir”

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Arsuz İlçe Toplum Sağlık Merkezi(TSM) ve Arsuz Halk Sağlığı Merkezi işbirliğiyle 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü nedeniyle Arsuz Kent Meydanı’nda bilgilendirici stant açıldı. Toplumun bilinçlendirilmesi, hastalık hakkında farkındalık yaratılması ve hassasiyetin oluşturulması hedefiyle açılan standı Arsuz Belediyesi Başkanvekili Ramazan Kiraz ve Yazı İşleri Müdürü Rıdvan Devrim de ziyaret etti.

Arsuz TSM Personel Şefi Soner Eroğlu, Dr. Ece Bereektoğlu,  Ebe Arife Kurban ve Hemşire Özgül Güzelen’in de hazır bulunduğu stantta Arsuz TSM Başkanı Dr. Zekeriya Bulut,  Başkanvekili Ramazan Kiraz’a yaptıkları çalışmaları anlatırken, hastalığın geldiği noktaya dikkat çekti.

Talaseminin kalıtsal bir kan hastalığı olduğunun ve önlenebileceğinin altını çizen Zekeriya Bulut, talasemiyle mücadelede evlilik öncesi tarama testlerinin önemine değindi.

Sıfır hasta doğum hedefiyle gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatan Bulut, Arsuz’da 250 çift olmak üzere toplamda 500 talasemi hastası olduğunu belirterek, 30 yeni gebeliğin de kontrol altında bulunduğunu dile getirdi.

Arsuz Belediye Başkanvekili Ramazan Kiraz da halkı bilgilendirici çalışmalarından dolayı Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Arsuz İlçe Toplum Sağlık Merkezi(TSM) ve Arsuz Halk Sağlığı merkezi yetkililerine teşekkür ederek, özellikle Akdeniz kıyılarında görünen Talasemi’ye daha fazla dikkat çekilmesi gerektiğini ifade etti.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Sağlık Haberleri

YUKARI