Bugun...


İbrahim Sürmelioğlu


Facebookta Paylaş

ARSUZ’ UN TARIMLA İMTİHANI
Tarih: 28-11-2018 16:45:00 Güncelleme: 30-11-2018 15:21:00


Atatürk ''Köylü Milletin Efendisidir'' cümlesini; tarımsal üretimin  önemine  ve elzemliğine, ülke ekonomisine ve milli bağımsızlığına olan katkısına dikkat çekmek için sarf etmiştir.

Ülkemizde Atatürk’ün tarım politikası( http://www.tarimdunyasi.net/ataturk-ve-tarim/ ) terkedildikten  sonra  tarım  ihmal edildi, ötelendi ve değersizleştirildi.

Durum ilçemizde de farklı değil çocukluğumun  geçtiği o zamanın köyü, Arpagedik Mahallesi’nde hemen herkes tarımla uğraşırdı. Bugün ise tarlaların miras yoluyla bölünmesi, girdi fiyatlarının yüksekliği, üreticinin para kazanamaması, çiftçinin mutsuz ve gelecekten umutsuz olmasından dolayı tarımla uğraşanların sayısı başta mahallem olmak üzere Arsuz’un  genelinde azalmıştır. Oysa ki cennet  ilçemizin demografik yapısı, doğası, iklimi  tarımın yapılmasına ve gelişmesine çok müsait. Maydanoz, narenciye, zeytin ve muz üretiminde önemli bir paya sahip ve mikroklima özelliği olan ilçemizde bitkisel üretim  alanında birçok  katma değerler yaratılabilir. Sadece bitkisel üretim değil hayvansal üretimde de bunlar yapılabilir  zaten bu iki alan birbirini destekleyen ve büyüten sektörlerdir.  

-Toplam yüzölçümü 538.216 dekar olan İlçemizin tarım arazisi 204.925 dekar ile önemli bir alan kaplamaktadır(Arsuz Kaymakamlığı). İlçemiz sınırlarında, tarıma elverişli yerlerin Bakanla Kurulu Kararı ile 45.000 dekarının tarımsal sit ilan edilmesi ufak tefek mağduriyetler dışında yerindedir ve gereklidir.-

Geniş ve bereketli topraklara sahip Arsuz’un ekonomisine, gıda güvenliğine ve geleceğine katkı sağlamak için günümüze uygun geleceği öngeren bir tarım poltikası oluşturmalıyız.

İlçemizde Tarım İçin:

İlçemizdeki  çiftçiyi, köylüyü, üreticiyi desteklemeliyiz(Maddi, Manevi, Eğitim),

Kooperatifler kurmalıyız (Ovacık -https://www.ovacikdogal.com/ic/hakkimizda  modeli incelenmeli ve geliştirilmeli ),

Üretim planlamasını-toplum destekli yapmalıyız (https://www.kendinebostan.com/blog/3-toplum-destekli-tarim/  gibi ),

Tarımda  iyi örnekleri incelemeliyiz(Hollanda, ABD gibi),

Etkili ve teknolojik üretime geçmeliyiz(http://www.tarim.com.tr/Tarimda-Teknoloji,37465h ),

Kamu-üniversite-stk-çiftçi işbirliğini sağlamalıyız,

İyi tarım uygulamalarına geçmeliyiz( http://www.eko-tar.com/TR/Icerik/Index/5/12/39/iyi_tarim_uygulamalari_ve_kriterleri ),

Tarımda milli seferberlik ilan etmeliyiz,

Tarımda marka olmalıyız( https://www.tarimdanhaber.com/haber/tarim-gida-sirketleri/tarimsal-urunlerde-markalasmanin-onemi// ),

Organik tarımı teşvik etmeliyiz,

Üretim planlamasında Coğrafi Bilgi Sistemini(CBS) dikkate almalıyız,.. v.b gibi sıraladığımız ve sıralayabileceğimiz yapılması gereken birçok görevimiz  var.

Turizm alanında marka olmayı hedefleyen Arsuz, tarım alanında da marka olma potansiyeline sahiptir.

Not: Çok yüzeysel bir çalışma olsada Arsuz’un ekonomisi( http://www.arsuz.gov.tr/ekonomi )

Öneri: Ülkemizin maydanoz ihtiyacının %30’ unu karşılayan Arsuz’ da -ARSUZ MAYDANOZ FESTİVALİ- adında bir festivalin olması.Bu yazı 2616 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI