Bugun...


İbrahim Sürmelioğlu


Facebookta Paylaş

21.YY MİLLİYETÇİLİĞİ
Tarih: 15-02-2019 16:33:00 Güncelleme: 16-02-2019 20:34:00


21.YY MİLLİYETÇİLİĞİ

Milliyetçilik kısaca ''Milletini sevmek, milletini yüceltmek, birlik ve beraberliğini sağlamak'' olarak tanımlanır ve Atatürk ilkelerinin hepsiyle yakından ilişkilidir.

Birinci dünya savaşı döneminde milli mücadelemizin zafere ulaşması için, Cumhuriyetin ilk yıllarında ise mili birliğimizi sağlamak ve her alandaki bağımsızlığımızı pekiştirme hususunda en önemli ilkeydi milliyetçilik. Eğitim, hukuk ve sosyal hayat alanındaki düzenlemeler fabrikaların, üniversitelerin  ve birçok kurumun kurulması milliyetçiliğin en önemli uygulamalarındandır.

Milliyetçilik kavramı, bahsi geçen yıllardan sonra günümüze kadar belli insanlar tarafından belli dönemlerde bilinçli ya da bilinçsiz yanlış yorumlandı ve sığlaştırıldı. Oysa ki doğru yorumlanmış bir milliyetçilik ülkemizin reçetesidir.  Bugünkü ekonomik sıkıntılarından kurtulmanın, gerçek demokrasiyi ve hukuğu egemen kılmanın, yeni çağın gözde ülkesi olmanın yolu yine milliyetçilikten geçiyor. Yüzyıl önce vatanın sömürgeci devletlerden  kurtulması ve ulus devlet için daha çok milliyetçilik iken bugün; ekonomi, bilim,  demokrasi ve hukuk temelli evrensel bir ülke için milliyetçilik...

 

Sözkonusu ilkeye sahip çıkmak ve yaşatmak,  kuru hameset ve suni gündemle değil, içinde bulunduğumuz 21.yy  dünyasına uygun stratejiler ile;

Bireyden çok toplumun çıkarlarını gözeterek,

Ayrışmayı değil birleşmeyi sağlayarak,

Evrensel hukuğu uygulayarak,

Demokrasiyi kılcal damarlara kadar işleterek,

Ekonomide tam  bağımsız olarak,

Eğitim modelini 21.yy’ın ruhuna göre düzenleyerek,

Yüksek teknolojiye geçerek,

Ülke ihracatını ithalatından fazla yaparak,

Tarımı çiftçiyi koruyarak, büyütüterek,

Sanatı ve sanatçıyı yücelterek,

Kadınlarımıza yeteri önemi vererek,

Sosyal devleti her alanda sağlayarak,

Çok kültürlülüğü zenginlik görerek,

Gökkuşağı rengini oluşturarak,... mümkün olur...

.

.

.

 

Bu liste uzayıp gider.

ve çağımızın en milliyetçi insanı; kendi değerlerini koruyup, evrensel olan ve çağı yakalayan insandır..Bu yazı 9411 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI